Författarbesök åk 8

Idag har åk 8 haft författarbesök. Cannie Möller har berättat om sitt skrivande samt svarat på elevernas frågor kring böckerna de läst.

Cannie Möller, född 1947 i Stockholm, debuterade 1983 med "Kriget om källan" efter att i många år ha arbetat med teater. Därefter har hon skrivit många uppmärksammade romaner för tonåringar och vuxna, bland annat "Lucia" (1994), "Felicias ö" (1996) och "Felicias resa" (1998), "Balladen om Sandra Ess" (1999, som nominerades till Augustpriset som årets bästa barn och ungdomsbok) och "Grattis, ha ett bra liv" (2002). I sina böcker återkommer Cannie Möller ofta till samma teman. Samspel mellan människor, konflikthantering, sökande efter sin identitet och sin plats i tillvaron. Cannie Möller säger själv att hon har en dragning åt det mörka, att det aldrig blir riktigt lyckligt i hennes böcker. Men i det mörka skönjer läsaren ofta en strimma ljus, ett hopp, en utväg. Kanske mångbottnad, inte alltid enkel. Men sann, som i verkliga livet. 

Dela:
Kategorier: